HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
Restek™ Ultra Silica HPLC Prep Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy scale-up from Restek analytical columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase and HILIC |
| Endcapped | No |
| Column Type | Mixed Mode |
| Column Chemistry | Porous Silica |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Functionality/Interaction Type | Aromatic and Dipole interactions |
| Column Format | Preparative Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Preparative Column |
| Carbon Load | 2 to 20% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Polarity | Non Polar |
| Technique | Normal Phase HPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L3 |
Restek™ Roc™ C8 HPLC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conventional HPLC column built to be a laboratory cornerstone; pressure rated for any 400 bar HPLC system
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Monomeric C8 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 12% |
| Stationary Phase | C8, octylsilane |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L7 |
Restek™ Force FluoroPhenyl LC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Capable of both reversed-phase and HILIC separations
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Pentafluorophenyl propyl |
| Temperature | 80°C |
| Endcapped | No |
| Column Type | Reversed-Phase, HILIC |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Fluorophenyl |
| Type | Column |
| Carbon Load | 10% |
| Packing Material | Fully Porous Silica |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L43 |
Restek™ Pinnacle DB Aqueous C18 Guard Cartridges, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Protects and extends column lifetime.
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Modified C18 |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L1 |
Restek™ Roc™ Silica HPLC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Conventional HPLC column built to be a laboratory cornerstone; pressure rated for any 400 bar HPLC system
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Bare Silica |
| Temperature | Max: 80°C |
| Column Type | Normal-Phase, HILIC |
| pH | 2.5 to 8 |
| Surface Area | 300 m2/g |
| Particle Shape | Spherical |
| USP Type | L3 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C1 Column Packing, 5μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For selective and reliable HPLC applications
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C1 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Polar Analytes, Shortest Chain Alkyl Phase Available for Reverse Phase Separation |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 10 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L13 |
Restek™ Pinnacle™ DB Silica Normal Phase HPLC Column with Trident Inlet Fitting, 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Carbon Load: 4%; Pore Size: 140 Å; Column Phase: Normal Phase
| Pore Size | 140 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Normal Phase |
| For Use With | Normal Phase Separation |
| Endcapped | No |
| Column Type | Normal Phase |
| Quantity | 5 g |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Functionality/Interaction Type | H Bonding |
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Type | Column |
| Carbon Load | 4% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Technique | UHPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L3 |
Restek™ Ultra HPLC Columns with C18 Column Packing, Trident Inlet Fitting
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar in pore size to Pinnacle II™ columns, but with greater retention
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Includes | Trident™ inlet fitting |
| Carbon Load | 20% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Type B Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2.5 to 8 |
| USP Type | L1 |
Restek™ Raptor™ EtG/EtS LC Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Proven performance for accurate, reliable ethyl glucuronide (EtG) and ethyl sulfate (EtS) analysis
Restek™ Raptor C18 LC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For general-purpose use in reversed-phase chromatography
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Temperature | Max: 80°C |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | End-Capped C18 |
| Type | Column |
| Carbon Load | 5% |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 2 to 8 |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Raptor™ Biphenyl LC Columns, Particle Size: 5 μm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for bioanalytical testing applications like drug and metabolite analyses
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Phenyl |
| Temperature | 80°C Max |
| For Use With | Bioanalytical Testing Applications |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Max. Pressure | 400 bar (5,800 psi) |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Biphenyl |
| Type | Column |
| Carbon Load | 5% |
| Packing Material | Superficially Porous Silica (SPP or Core-Shell) |
| pH | 2 to 8 |
| USP Type | L11 |
Restek™ Viva™ HPLC Columns with C18 Column Packing, 3μm Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for separating peptides or proteins.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | Proteins and Other Higher Molecular Weight Compounds |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Particle Size | 3 μm |
| Type | Column |
| Carbon Load | 9% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2.5 to 10 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 3 μm |
| USP Type | L1 |
Restek™ Ultra IBD HPLC Prep Columns, 5um Particle Size
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy scale-up from Restek analytical columns.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | IBD (Alkyl Amide) |
| Temperature | 80°C |
| Phase | Reversed Phase and HILIC |
| Endcapped | No |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| Column Chemistry | Spherical, porous Silica the surface of which is covalently modified with Alkyl Amide groups |
| Hydrophobicity | No |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Functionality/Interaction Type | Dispersive interaction with Additional Hydrogen Bonding |
| Column Format | Preparative Column |
| Particle Size | 5 μm |
| Ligand Type | Proprietary Polar Functional Embedded Alkyl |
| Type | Preparative Column |
| Carbon Load | 12% |
| Packing Material | Type B Silica |
| pH | 2.5 to 8 |
| Polarity | Polar and Non Polar |
| Technique | Normal and Reversed Phase HPLC |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L68 |
Restek™ Allure Acrylamide LC Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Stable retention times for hundreds of matrix injections
Restek™ Ultra C4 Guard Cartridges
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Requires Trident LC Column Protection System or Trident HPLC In-Line Guard Cartridge Holder
| Particle Shape | Spherical |
|---|